Χωρίς τίτλο

Το Σάββατο 6 Απριλίου 2024 το απόγευμα, το σχολείο μας θα παρουσιάσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Ταυτότητα – Μετάβαση και μνήμη του τόπου μου! Από το Εγώ στο Μαζί…» στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών «Ενεργός Πολιτειότητα. Πολίτης στο Σχολείο-Πολίτης του Κόσμου.

Αποτελεί σημαντική και μοναδική εμπειρία για τις μαθήτριες και του μαθητές μας η φυσικής τους παρουσία στο συνέδριο, καθώς συμμετάσχουν μαθήτριες και μαθητές από διάφορα σχολεία της Ελλάδας. Κάθε μαθήτρια/μαθητής μπορεί να ανακαλύψει και να αναδείξει τις δεξιότητές της/του. Μέσω της αλληλεπίδρασης με άλλους συμμετέχοντες συνομήλικούς τους, τα παιδιά διευρύνουν τους ορίζοντές τους,  ανταλλάσσουν απόψεις και προβληματίζονται. Η πολυεπίπεδη και πολυποίκιλη συνεργασία θα φωτίσει ένα δημιουργικό δρόμο, διαφορετικό από αυτόν της σχολικής καθημερινότητας. Οι δράσεις αυτές αποδεικνύουν ότι το σχολείο είναι μία ουσιαστική κυψέλη ανίχνευσης, εντοπισμού και ανάδειξης των ποικίλων δεξιοτήτων των παιδιών.

Πρόγραμμα Σαββάτου 6 4 2024